Echipa noastră a câștigat restanța cu Politehnica Iași, jucată în deplasare, și își consolidează poziția în grupul echipelor care caută calificarea în Top 6. Violeții au condus pe durata întregului meci și au ajuns la cota 29 de puncte în clasamentul Ligii Naționale, la doar două lungimi distanță de liderul U BT Cluj și la un punct de ocupanta locului al doilea, CSU Sibiu.

”Mă bucur că am reușit să ne facem meciul mai ușor în repriza a doua, împotriva unei echipe cu elan, care a jucat destul de rapid și de agresiv. Am făcut un joc bun sub panou, iar apărarea solidă din sfertul al treilea ne-a ajutat să ne desprindem decisiv”
Tudor Costescu, antrenorul BCT

Gazdele au ținut pasul în prima repriză, însă sfertul al treilea a fost excelent pentru trupa lui Costescu-Markovic-Bota. Cu 33 de puncte înscrise în sfertul de după pauza mare, BCT și-a netezit drumul spre victorie și a folosit întreg lotul în ultimele zece minute.

Politehnica Iași – BC SCM Timișoara 77-100 (18-27, 19-24, 13-33, 27-16)

BC SCMT: Diaz 18 puncte, 6 recuperări, Calotă 17 puncte, 3 recuperări, 3 pase decisive, 2 intercepții, Jeremic 16 puncte, 2 recuperări, 3 pase decisive, 4 intercepții, Burgess 12 puncte, 6 recuperări, 2 pase decisive, 3 intercepții, Drăgușin 11 puncte, 3 pase decisive, Mijajlovic 10 puncte, 3 recuperări, 7 pase decisive, Komatina 8 puncte, Păun 5 puncte, T. Gheorghe 3 puncte, 4 recuperări, 2 pase decisive, Penciu.

Iași: Taylor 18 puncte, 6 pase decisive

Următoarea partidă pentru gruparea noastră va fi duminică, 4 martie, pe terenul formației Steaua București, cu care în acest moment ne aflăm la egalitate de puncte.

Echipa noastră se află în cea mai lungă deplasare a sezonului, pentru a disputa restanța din etapa a XVI-a a Ligii Naționale. Alb-violeții vor înfrunta Politehnica Iași, într-o sală în care tocmai a fost montat un parchet nou. Partida va avea loc joi, 22 februarie, de la ora 19,00.

”Întâlnim o echipă întărită considerabil în ultima perioadă și care evoluează în fața unei săli entuziaste. De asemenea, se va juca pe o suprafață nouă, unde ieșenii au obținut deja o victorie. Va fi un meci foarte greu, mai ales că vine după un asemenea drum lung”

Moldovenii au disputat prima partidă în noua sală, duminică, 18 februarie, cu Phoenix Galați. Ieșenii s-au impus cu 99-91, după ce s-au desprins în ultimul sfert și i-au avut ca principali marcatori pe Jalen Jackson (25 puncte) și Andrija Bojic (24). Recent, fostul selecționer Marcel Țenter s-a alăturat staff-ului tehnic al Politehnicii, în calitate de director tehnic.

În tur echipa noastră s-a impus  cu 109-73. În cazul unei victorii la Iași, violeții egalează la puncte (29) formațiile aflate pe locurile III-IV, CSM Oradea și Steaua.

Echipa noastră a luat un start excepțional în sfertul de finală cu CSU Sibiu și conducea cu 22-4, după 7 minute de joc. Cu ex-sibianul Igor Mijajlovic pe post de coșgeter – 13 puncte în primele 20 de minute – alb-violeții au ținut adversarii la distanță și conduceau cu 49-39 la pauza mare a partidei jucate la Sfântu Gheorghe.

Celălalt ex-sibian, Octavian Popa-Calotă, a fost și el bun marcator, iar BCT și-a păstrat mare parte din avantaj în sfertul al treilea. Asaltul final al sibienilor, susținuți de o numeroasă galerie, a venit în sfertul ultim, când universitarii au trecut în avantaj – 76-74.

Băieții noștri au avut răspuns și au revenit în avantaj, cu două libere de la Calotă și un coș al pivotului Adrian Diaz, 78-76. Pratt a readus egalitatea de la linia de pedeapsă (78-78), cu 17 secunde înaintea finalului. Ultima acțiune din primele 40 de minute l-a adus pe Burgess în poziție de aruncare de trei puncte, din zero grade, dar mingea nu a intrat și au urmat prelungirile.

În primul overtime, Timișoara s-a desprins încă o dată, 87-82, și a fost egalată la 88, cu două secunde înaintea ultimei sirene, pe o recuperare ofensivă și un coș al lui Cooper. Cele două formații nu au putut fi departajate nici după a doua repriză de prelungiri, încheiată tot cu 10-10, după ce violeții au condus cu 95-91. A treia repriză de cinci minute a oferit din nou avantaj bănățenilor, 103-98; de această dată, sibienii nu au reușit să ducă recuperarea până la capăt, astfel că BC SCM Timișoara ESTE ÎN SEMIFINALE.

BC SCM Timișoara – CSU Sibiu 103-101 (27-13, 22-26, 18-20, 11-19, 10-10, 10-10, 5-3)

BCT, prim 5: Mijajlovic 28 puncte, 4 pase decisive, Popa Calotă 31 puncte, 6 pase decisive, 5 recuperări, 3 intercepții, Jeremic 8 puncte, Komatina 11 puncte, Drăgușin 8 puncte, 10 recuperări, 3 capace. Veniți de pe bancă: Burgess 9 puncte, 5 recuperări, Diaz 8 puncte, 3 recuperări, Tohătan, Păun, T. Gheorghe

Sibiu: Pratt 18 puncte, 14 recuperări, 6 pase decisive, 3 intercepții, 3 capace

Octavian Calotă a primit, la final, titlul de MVP al partidei, trofeu ce se acorda în premieră la acest turneu final de Cupă a României. Un interviu AUDIO cu antrenorul Tudor Costescu puteți asculta AICI.

ACTUALIZARE: În ultimul sfert de finală al turneului F8 de la Sf. Gheorghe, U BT Cluj - BCMU Pitești 74-66. Luni, la Sf. Gheorghe, se joacă semifinalele: CSM Oradea - Steaua, de la ora 17.15, BC Timișoara - U BT Cluj, de la ora 20,00.

Echipa noastră părăsește turneul final al Cupei României, după două meciuri epuizante. Alb-violeții au fost eliminați în semifinale de U BT Cluj, după un meci decis la ultima sirenă. Mladen Jeremic a avut o aruncare de trei puncte, în ultima secundă de  joc, la +2 pentru Cluj: mingea a lovit inelul și a revenit în teren, iar arbitrii au pus capăt meciului, deși căpitanul a fost jenat în săritură de doi jucători clujeni.

”Îmi pare rău că am părăsit Cupa României chiar înaintea finalei. Am făcut un joc de calitate și cred că meritam să fim în ultimul act. Mulțumesc staff-urilor medical și tehnic pentru ceea ce au făcut la acest turneu. Am trecut peste multe greutăți, atât de ordin fizic, cât și organizatoric și am luptat de la egal la egal cu adversari puternici”

Până atunci, jocul a fost extrem de echilibrat, reflectat cel mai bine de scorurile de la finalurile de sfert: 15-14, 36-36, 57-56, 75-77. Diferențele maxime s-au înregistrat în repriza a doua, când clujenii au condus cu50-43 (min. 27), în vreme ce violeții au avut 62-56, în primul minut al ultimului sfert. În această ultimă perioadă de zece minute, ambii noștri pivoți, Ionuț Drăgușin și Adrian Diaz au fost eliminați pentru cinci greșeli personale, ultim fault fiind ușor acordat în cazul amândurora.

Jucătorii noștri au trecut peste oboseala sfertului de finală de ieri, cu CSU Sibiu, când au disputant trei reprize de prelungiri și s-au bătut pentru fiecare minge împotriva unei grupări din Cluj care, în ciuda obligativității de a folosi cel puțin doi jucători români pe durata întregului meci, a avut posibilitatea de a juca minute în șir fără vreun jucător născut în țara noastră. Ardelenii beneficiază de două naturalizări, a americanului de culoare Giordan Watson și a jucătorului din Transnistria, Andrei Calnicenco.

BC SCM Timișoara – UBT Cluj 75-77 (15-14, 21-22, 21-20, 18-21)

BCT, prim 5: Popa Calotă 11 puncte, 4 recuperări, Mijajlovic 2 puncte, 3 pase decisive, Jeremic 15 puncte, 3 pase decisive, Komatina 14 puncte, 4 recuperări, 3 pase decisive, Drăgușin 9 puncte, 4 recuperări. Veniți de pe bancă: Diaz 16 puncte, 8 recuperări, Burgess 6 puncte, Păun 2 puncte, T. Gheorghe 2 pase decisive, Tohătan

Cluj: M. Lapornik 18 puncte

Echipa noastră este cea mai experimentată dintre cele opt participante la turneul final al Cupei României de baschet masculin, care începe astăzi, la Sf. Gheorghe. Formația de pe Bega este prezentă pentru opta oară la un astfel de turneu final, de șase ori în formula F4, de două ori când a fost vorba de Final 8.

”Am amintiri foarte frumoase din 2010. Eram cotați cu a treia șansă la acel turneu final, după Asesoft și Mediaș, dar am venit cu multă ambiție. Am jucat ceva mai slab cu Otopeni, însă am câștigat acea semifinală, iar în finală forța grupului și-a spus cuvântul și ne-am impus”
Nenad Markovic, căpitanul BCM Elba Timișoara în 2010

Timișoara a câștigat trofeul în 2010 și 2015 și a disputat alte trei finale:

2007, Cupa României, Ploiești: CSU Ploiești – BCM Elba Timișoara 89-66

2008, Cupa României, Ploiești, CSU Ploiești – BCM Elba Timișoara 90-73

2010, Cupa României, Sibiu, BCM Elba Timișoara – Gaz Metan Mediaș 92-83

2012, Cupa României, București, BCMU Pitești – BC Timișoara 91-78

2015, Cupa României, Pitești, BC Timișoara – BC Mureș Tg Mureș 78-73 (p). În acest meci  s-a înregistrat cea mai importantă răsturnare de scor din istoria finalelor de Cupă: echipa noastră a revenit de la -18, pentru a se impune după prelungiri.

Nenad Markovic, căpitan în 2010, antrenor secund acum, a vorbit și despre turneul final din acest an: ”Acum sunt opt echipe și există regula celor doi români care trebuie să joace 40 de minute. Avem șansele noastre, avem un lot omogen și jucători autohtoni valoroși, alături de străini cu experiență. Dacă vrem să câștigăm Cupa, vom fi nevoiți să câștigăm trei meciuri în trei zile, dar luăm turneul pas cu pas”.

BC SCM Timișoara joacă sfertul de finală cu CSU Sibiu, duminică, de la ora 17,15, la Sfântu Gheorghe, meci transmis în direct de Digi Sport 4.